W ostatnim czasie w Polsce możemy zaobserwować popularność ekologicznych i energooszczędnych konstrukcji domów jednorodzinnych. Postaramy się krótko opisać konstrukcje która wg naszych danych wypada najlepiej.
Domy szkieletowe popularnie nazywane Kanadyjczykami- gdzie technologia budowy opiera się na szkielecie drewnianym. Zalety ich to przede wszystkim:
- lekkość elementów- ekologiczna konstrukcja (drewno
- niski koszt budowy
- łatwa modernizacja/przebudowa
- energooszczędność (oczywiście pod warunkiem dobrze wykonanej izolacji termicznej ścian)
Jednym z najbardziej newralgicznych punktów budowy domu szkieletowego jest jego izolacja – zarówno termiczna, jak i ta chroniąca przed wilgocią i wiatrem.
Z naszych obserwacji i przebiegu wykonanych aplikacji wynika, że nieodpowiednie materiały, niewłaściwe ułożenie warstw, brak ciągłości izolacji prowadzą do zaburzeń w wydostawaniu się pary wodnej na zewnątrz, skraplania i zawilgocenia izolacji. Zjawisko kondensacji może być zagrożeniem dla zamontowanych wewnątrz ścian konstrukcyjnych instalacji (np. elektrycznej).
Piana poliuretanowa zamkniętokomórkowa niweluje to zjawisko. Przy umiejętnym i dokładnym ułożeniu warstw stanowi hydro i wiatro izolację ale przede wszystkim najlepszą dostępną na rynki barierę termoizolacyjną. Warstwa powyżej 4 cm grubości jest gazoszczelna.
Niezbędne w tym układzie izolacji jest zastosowanie wentylacji mechanicznej.
Poniżej izolacja ściany domu szkieletowego (kanadyjczyka)