• Post category:aktualnosci

ocieplenia

Pianka poliuretanowa – Jak ocenić izolację.

Transfer ciepła z budynku odbywa się m.in. poprzez przewodzenie i konwekcję. Każdy sposób przenoszenia ciepła jest stosunkowo szybki i prowadzi do bardzo dużych strat. Niektóre materiały, takie jak metale, są dobrymi przewodnikami, a niektóre są dobrymi izolatorami, takie jak drewno i tworzywa sztuczne.

Dlaczego pianka natryskowa wypada najlepiej.

Czym jest przewodzenie? Najlepiej ilustruje to przykład: spróbuj odcedzić gorącą wodę z ziemniaków trzymając garnek bezpośrednio za uchwyty- niemożliwe. Dlaczego, ponieważ stalowe uchwyty stanowią dobry przewodnik. Dlatego używasz ścierki lub twoje naczynia są wyposażone w uchwyty drewniane lub wykonane są z tworzywa- ponieważ są dobrymi izolatorami.

To samo odnosi się do izolatorów, które są używane w budownictwie. Jest to bardzo ważny aspekt, jeśli chodzi o zrozumienie, jak powinna być zainstalowana izolacja na budynku inwentarskim, przemysłowym lub w budownictwie jednorodzinnym. Izolatory zapewniają barierę ochronną, która spowalnia i zmniejsza w/w zjawiska.

Zastanówmy się jakie materiały są dobrymi przewodnikami ciepła? Konstrukcje stalowe lub żelbetonowe elementy budowlane są uważane za dobre przewodniki. Natomiast drewno, papier, powietrze i tkaniny minimalizują przewodzenie ciepła.

Piana poliuretanowa tworzy monolityczną konstrukcję, przez swoją doskonałą adhezję/przyczepność do większości materiałów stosowanych w budownictwie poprawia ogólną stabilność i wytrzymałość konstrukcji oraz znacząco poprawia izolacyjność konstrukcji.

Pianka pur aplikowana jako ciecz może łatwo dotrzeć do najmniejszych zakamarków które prowadzą do strat ciepła. Natryskową pianką poliuretanową eliminujemy problemy opisane powyżej.

Jak ocenić izolację?

Izolacja jest oceniana według wartości współczynnika przewodzenia ciepła λ. Tak więc im współczynnik niższy, tym materiał jest lepszym izolatorem. Jednym z powodów wyjątkowości pianki zamknięto komórkowej jako materiału izolacyjnego jest jego wartość λ= 0,022. Pianka rozszerza się i jest w stanie dostać się do wszystkich małych pęknięć i szczelin ocieplanego obiektu.

Dla przykładu: Opór cieplny R dla przegrody (grubości izolacji) 50 mm piany poliuretanowej otrzymamy w przybliżeniu R= 2,30 przy współczynniku U= 0,44.

Szczelna koperta, powłoka z pianki poliuretanowej w budynku minimalizuje przepływ ciepła przez konwekcję (powietrze) i przewodzenie poprzez łączenie materiałów. Ten sposób przenoszenia ciepła jest stosunkowo szybki i stanowi około od 40% do 60% strat.

Dlatego też, dzięki poliuretanowej powłoce natryskowej gdy jest zimno, ciepło zostaje w budynku.

Gdzie używamy naszych systemów:

  • Projekty mieszkaniowe: ściany, podłogi, legary, piwnice, iniekcja pianki/wtrysk w szczeliny, Strychy/Poddasza, Sufity, pomieszczenia nad garażem
  • Projekty przemysłowe: ściany, dachy płaskie, sufity, pomieszczeniach o wysokiej wilgotności, uszczelnienie obszarów problemowych
  • Projekty rolnicze: stodoły, ściany, wiaty, sufity, przechowywanie warzyw i owoców, chłodnie i zamrażarki, kurniki, chlewnie, indyczarnie, pomieszczenia drobiu.